Arduino Nedir? Ne İşe Yarar? Arduino'nun Tarihi | Elektrikhub.com | Otomasyon | Elektrik | Elektronik | Destek Forumu

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar? Arduino'nun Tarihi

burhanozdes

Yönetici
31 Temmuz 2019
83
53
18
İstanbul
www.elektrikhub.com
143
Öncelikle Arduino'nun kısaca tarihçesine değinelim. Arduino'nun temelleri 2003 yılında İtalya'da ki bir üniversite de Hernando Barragan isimli bir öğrencinin bitirme tezi olarak atıldı. O dönemde elektronik öğrencileri ''basic stamp'' adı verilen pahalı geliştirme kartları kullanıyorlardı. Hernando nun vermiş olduğu orjinal ismi ile ''wiring'' projesi öğrencilerin ihtiyaçlarını daha ucuz bir sistemle karşılama gereksiniminden dolayı doğdu.

144

Projenin açık kaynaklı olmasını isteyen herkesin bu projeye katkı sağlamasını veya istediği şekilde geliştirip kendine göre uyarlayabilmesini sağlıyordu.

Hernando nun bu çalışmasında üniversitede görevli 2 üniversite çalışanı vardı. Bunlar Wiring projesine Atmel'in farklı bir chip'inin desteğini eklediler. Bunu yaparken Hernando'nun bütün çalışmasını kopyalayıp kendilerine ait bir isimle ''Arduino'' ismi ile yola devam ettiler.

Bu noktada Arduino'nun karanlık bir yüzü ile karşılaşıyoruz. Proje her ne kadar açık kaynaklı olsa da, Hernando nun bitirme tezinde görevli gözetmenler uzun çalışmasını alıp başka bir isimle geliştirirken asıl fikir sahibini bu projeye dahil edilmemiş ve bilgi birikimlerini kopyalamışlar dır.

Arduino projesi aslında elektronik alanda çok ta yeni bir şey değil. 1970 li yıllarda ortaya çıkışından bu yana benzer mikro kontrolcüleri zaten kullanılıyordu. Hatta yakın zamana kadar elektronik ile tanışan insanlar çoğunlukla PİC 16F84A serisi mikro kontrolcüler kullanırlardı.

145 147

Arduino nun bu kadar yaygınlaşmasını sağlayan asıl şey hem geliştirme kartlarının uygun fiyatlara bulunuyor olması hemde kendişine ait bir programlama dili ve tamamen bütünleşik programlama dilinin olmasıdır. Burada neyi keşfediyoruz. Ben kendimde arduino öncesinde PİC serisi mikro kontrolcüler le çalışırken Assembly dilinde yani makine koduna çevirmekle uğraşıyordum. Ardından mikro kontrolcü yü ayrı bir programlayıcı ya takıp bilgisayardan da farklı yazılımlar kullanarak programı mikro kontrolcü ye yüklüyordum. Ardından bu mikro kontrolcü entegreyi yerinden çıkarıp asıl devreye takıp çalıştırmak zorunda kalıyordum. Tabi geçmişte de bunları tek parça halinde yapabilen sistemler vardı. Ancak oldukça payalıydı.

Arduino nun buna getirdiği çözüm ise mikro kontrolcülere küçük bir bootloder yazılımı yüklemek ve bu mikro kontrolcü entegrelerin bilgisayardan doğrudan programlanabilmesi için ek bir karta ihtiyaç kalmayacak şekilde doğrudan kendi üzerinde usb desteği sağlamasıydı. Programlama dili de assembly dili yani makina dilinde daha yüksek bir dil ''C ''olduğu için hem programlaması kolaydır hemde bu programları kartlara yükleyip çalışmaya başlaması oldukça hızlıdır.

Bunun yanında geliştirilen kartların soketli yapılması yani jumper kablolarla kolaylıkla başka devrelere bağlanabilmesi kullanım kolaylığı açısından Arduino ya büyük avantaj sağlamıştır. Bu modüler yapısından dolayı Arduino için şuan piyasada birçok geliştirme kartı bulabilirsiniz. Bunlar basit sensör kartları olabileceği gibi, daha gelişmiş özellikleri olan daha büyük kartlar olabilirler.Yine Arduino nun programlama dili olarak makine dili olarak yine üst seviye bir dil olan ''C'' kullanılması farklı işler için birçok kütüphane oluşmasını sağlamıştır. Arduino kütüphaneleri kişiler tarafından yazılmış küçük kod parçalarıdır. Bunlar Projeye eklenerek herhangi bir fonksiyonu sizin yazmanıza gerek kalmadan kullanmaya başlaya bilirsiniz.

Arduino nun birçok farklı bordu mevcuttur. Ancak bunlardan en sık kullanılanı Arduino UNO, Arduino NANO ve Arduino PRO MİNİ modelleridir. Bunlardan da en sık kullanılanı Arduino Uno büyük boyutlarından dolayı daha çok geliştirme devreleride kullanılır.

153 154 155

Üzerindeki soketlerden jumper kablolar yardımıyla Bread Boarda bağlantı yapılabilir. Her üçünde de Atmel'in 328 mikro kontrolcüsü bulunuyor. UNO ve NANO modülerinde doğrudan bir bilgisayar USB çıkışı ve mikro kontrolcü ile bilgisayar arasında ki iletişimi sağlamak için 1 adet te USB den TTL çevirici bulunuyor. Bu çevirici aracılığıyla bu iki bordu bilgisayara doğrudan bağlayıp hemen programlayabilirsiniz.

Pro MİNİ modelinde ise hem yerden hemde fiyattan tasarruf için PC bağlantı özelliği çıkartılmıştır. Bu bordu programlayabilmek için ek bir USB den TTL çeviriciye ihtiyacınız var. Ancak bunun dışında fonksiyonel hiçbir eksiği yoktur.

Her Arduino Bord üzeride bir reset butonu bulunur. Bu butona basarak mikro kontrolcüyü baştan başlatabilirsiniz.

156

Bu bordlarda elektriği farklı yöntemlerle sağlayabiliriz. USB girişi olan bordlarda doğrudan USB kablosundan elektrik alabilirsiniz. Bunun yanında Arduino uno modelinde adet de adaptör jack girişi mevcuttur. Elektriği bu yolla sağlamak istemezseniz eğer her Arduino bordunun pin girişlerinde elektrik girişleri mevcuttur. Bunlardan 1 tanesi 5 Volt girişidir. Buradan doğrudan 5 Volt girişi sağlayarak bordunuzu çalıştırabilirsiniz. Yine her bord üzeride RAW ve ya Vin pinleri bulunur. Bunların yaptığı iş aynıdır. Her 3 bord ta da 5 Volt sabitleyici regülatör vardır. Voltaj giriş pinleri doğrudan regülatörlere bağlıdır. Eğer elinizdeki güç kaynakları 5 Volt un üzerindeyse bağlantılarınızı buradan yapıp regülatörün 5 Voltluk çıkış vermesini sağlayabilirsiniz.

Yine her Arduino üzeriden açık olduğunu gösteren bir led, data alımını gösteren gösteren 2 led, 1 adet de 13. pin e bağlı olan test butonu led i bulunmaktadır. Bu test butonunu kullanarak yazılımın çalışıp çalışmadığını gözlemleye bilirsiniz.

157

Bu şekilde Arduino bordları yüzeysel olarak tanımış olduk.

Arduino yazlım ve kütüphanelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Daha ayrıntılı bilgileri önümüzdeki günlerde sitemizden paylaşacağız. Takipte Kalın!
 
Son düzenleme: