Kesici Nedir? | Elektrikhub.com | Otomasyon | Elektrik | Elektronik | Destek Forumu

Kesici Nedir?

Talip Güngör

Yeni üye
Kurucu
1 Ağustos 2019
21
19
3


Kesici Nedir

Orta ve Yüksek Gerilimlerde sigorta görevi görür. Yüksek akım veya gerilimli şebekelerde açma-kapama işlemi yapar Şebekeyi boşta, yükte ve kısa devre esnasında açmaktadır. Açma veya kapama işlemi sırasında oluşan arkı söndürmek için şebekeyi, tesisi, can ve mal güvenliği için hattı açmaktır. En önemli görevi kısa devre anında açma yapmasıdır. Kesicilere disjonktör de denir.


98
Tam Yağlı Kesiciler

Kontakları yağ dolu bir kazan içerisindedir. Yangın çıkarma riski yüksek olduğu için artık kullanılmamaktadır. Yalıtkan olan yağ, kesicinin kontakları açıldığı zaman oluşan arkın ısısı ile yağ gaza dönüşür. Kazan içerisinde oluşan gaz egzoz hattından dışarı çıkar.


105

Az Yağlı Kesiciler

Tam yağlı kesiciye göre yağ miktarı azdır ve geliştirilmişidir. Tam yağlı kesicide olduğu gibi yağ dolu kazan da değildir. Az yağlı kesicide her faz kontakları ayrı ark söndürme hücresindedir. Tam yağlı olmadığından dolayı yağ kirlenmesine sebep olduğu için sık sık bakımlarının yapılması gerekir.

100


Manyetik Üflemeli Kesiciler

Açma sırasında demir karkas kullanılarak akımın alanı şiddetlendirilir ve ark bir yöne itilir. Isının ve arkın uzamasıyla söndürülür.

101


Basınçlı Hava Üflemeli Kesiciler

OG ve YG sistemlerde dâhili olarak kullanılır. OG ve YG şebeke açma kapamalarında oluşan arkın hava yardımıyla söndürülmesidir. Çok pahalı bir sistemdir. Kompresör, basıncı hava tankı, borular gibi sistemlere ihtiyaç vardır.

102

Vakumlu Kesiciler

Düşük gerilimlerde kullanılır. SF6 gazlı ayırıcıya göre kullanımı kolay olmasına rağmen pahalıdır. Yüksek performans az bakım gerektirir.

103


SF6 Gazlı Kesici

Kullanım alanı büyüktür. Özel bir gazdır. Elektro negatif (Kükürt Hekza Florür) SF6 gazı kullanılır. Piston yardımı ile sıkıştırılarak arkın üzerine uygulanarak söndürülür. Hacimleri küçük olduğu için kapalı mekanlar da tercih edilir. SF6 gazı renksiz, kokusuz ve zehirsizdir. Yüksek ısı anında kükürt ve flor elementlerine ayrışması ve flor elementlerinin son yörüngesindeki elektron ihtiyacını arktan dolayı oluşan ortamdaki elektron yakalanmasıyla söndürür. Ark sönünce kükürt ile flor tekrar birleşerek SF6 gazını oluşturur ve uzun süre kullanılabilir. Ozon tabakasına zarar verebildiği için Kyoto (Sera etkisi yaratan gazlarda sınırlama) Protokolü ile kullanılmasına sınırlama getirildi.


104
 
Son düzenleme: